Dowód osobisty jest dokumentem: - stwierdzającym tożsamość, - stwierdzającym obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic oraz - uprawnia do przekraczania granic wyżej wymienionych państw.
- Wszystkie wydawane w Polsce od 4 marca 2019 r. dowody osobiste to e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną. Dzięki warstwie elektronicznej właściciel dowodu może komunikować się online z administracją publiczną. Dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN (cztero- i sześciocyfrowy). Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma. • Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.
Procedura składania wniosku: 1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w siedzibie organu gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem. Uwaga ! Wniosek o wydanie dowodu osobistego musi być wydrukowany dwustronnie na kartce formatu A4) 2. Wniosek składa osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, z wyjątkiem: • osoby małoletniej, której do ukończenia 18 roku życia zostało więcej niż 30 dni, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny; • osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców; • osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa opiekun prawny 3. Wniosek o wydanie dowodu osobistego osobie do 12 roku życia można złożyć również na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym poprzez skrzynkę ePUAP. 4. Do wniosku należy dołączyć 1 szt. kolorowej fotografii przedstawiającej osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami*, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; zdjęcie powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Dopuszcza się złożenie fotografii: • w ciemnych okularach przez osoby z wadami wzroku, potwierdzone orzeczeniem o niepełnosprawności, • z nakryciem głowy zgodnie z wymogami wyznawanej religii, potwierdzone zaświadczeniem ze wspólnoty wyznaniowej, • w uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.
Do wglądu przy składaniu wniosku potrzebny jest posiadany dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy (w przypadku braku dowodu osobistego), osoby składające wniosek po raz pierwszy nie posiadające dokumentu paszportowego - inny dokument z fotografią, osoby, które nabyły obywatelstwo polskie - dokument podróży lub inny dokument stwierdzający tożsamość; inny dokument zawierający fotografię. Podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego pobiera się odciski palców od osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, z wyłączeniem osób, które nie ukończyły 12 roku życia, od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Procedura odbioru dowodu osobistego: Dowód osobisty odbiera się w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek osobiście z wyjątkiem następujących przypadków: - dowód osobisty wydany osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych (małoletni do ukończenia 13 roku życia lub osoba ubezwłasnowolniona całkowicie) odbiera rodzic lub opiekun prawny. - dowód osobisty wydany osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (małoletni, który ukończył 13 rok życia lub osoba ubezwłasnowolniona częściowo), odbiera osobiście osoba ubiegająca się o dowód (dziecko/podopieczny) lub rodzic/opiekun prawny/kurator w obecności dziecka/podopiecznego. - odbiór dowodu osobistego potwierdza się na formularzu odbioru dowodu osobistego. - gotowość odbioru dowodu osobistego można sprawdzić na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy
Opłaty: Brak opłat za wydanie dowodu osobistego.
Termin i sposób załatwienia sprawy: 30 dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony.
Tryb odwoławczy: Na pisemną decyzję odmawiającą wydania dowodu osobistego, służy odwołanie składane za pośrednictwem Burmistrza Pakości do Wojewody Kujawsko - Pomorskiego w Bydgoszczy, rozpatrywane w terminie 14 dni od daty jego złożenia.
Podstawy prawne: • Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2022 r. poz. 671) • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1865) • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (Dz.U. z 2019 r. poz. 400)